
Jak rozliczana jest energia z fotowoltaiki wyprodukowana w domu? – Prosument
We wpisie pojawią się odpowiedzi na pytania Kim jest prosument? Jakie warunki należy spełnić aby móc zostać prosumentem i kto może nim zostać? Co się dzieje z energią wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych? Prosument według ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 20 lutego 2015r jest odbiorcą końcowym dokonującym zakupu energii elektrycznej, który ją zarówno produkuje z mikroinstalacji odnawialnego źródła na potrzeby własnego zużycia oraz jest też jej konsumentem na podstawie umowy kompleksowej. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) dotyczy bardzo szerokiego spektrum zagadnień związanych ze wszystkimi dziedzinami odnawialnymi stąd jest długa i obszerna, a szukając informacji o fotowoltaice prosumenckiej musimy przebrnąć przez masę innych zapisów, stąd przygotowaliśmy zagadnienia dotyczące prosumentów
Kto może zostać prosumentem?
Prosumentem może zostać:
- osoba fizyczna
- osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne, rybackie, sadownicze oraz hodowcy pod warunkiem nie prowadzenia działalności gospodarczej regulowanej ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2017
- wspólnota mieszkaniowa
- kościół oraz inne związki wyznaniowe
- jednostki sektora finansów publicznych
Co bycie prosumentem oznacza w praktyce?
Posiadacz instalacji fotowoltaicznej, który spełnia warunki bycia prosumentem może być rozliczany w preferencyjny sposób pozwalający mu wykorzystać wyprodukowaną przez siebie energię nie tylko podczas gdy świeci słońce, ale również w okresach jego braku. Dzieje się tak dlatego, że największa produkcja z instalacji fotowoltaicznej przypada na godziny południowe, kiedy to domownicy najczęściej są poza domem, a zużycie zaczyna wzrastać po ich powrocie kiedy to słońce zaczyna się chować za horyzontem i dawać w rezultacie tego niższą produkcję.
Podobna sytuacja jest z miesiącami zimowymi oraz letnimi.
W lecie kiedy dzień jest dłuższy dociera do naszych paneli więcej energii słonecznej, co przekłada się na wyższe uzyski niż w miesiącach zimowych. Paradoksalnie zużycie energii w zimie jest wyższe niż w miesiącach letnich. Wpływa na to m.in. fakt, że ze względu na krótki dzień wcześniej zapalamy światło, więcej czasu spędzamy w domu, gdy na dworze panują ujemne temperatury oraz częściej używamy naszych czajników elektrycznych żeby przygotować rozgrzewającą herbatkę.
Autokonsumpcja wyprodukowanej energii elektrycznej.
W praktyce monitorując instalacje naszych klientów zauważyliśmy, że realnie jako prosumenci zużywamy ok. 25% energii bezpośrednio dostarczonej z fotowoltaiki, a ok 75% wyprodukowanej energii wysyłamy do sieci elektroenergetycznej. To zjawisko nazywane jest nadprodukcją, ponieważ z instalacji fotowoltaicznej produkujemy więcej energii niż w danym momencie zużywają sprzęty elektryczne pracujące w naszym budynku.
Sposób rozliczeń prosumentów.
Wysyłana do sieci energia podczas okresów nadprodukcji jest zliczana przez dwukierunkowy układ pomiarowy, a prosument może odebrać w ciągu 365 dni od daty wprowadzenia w zależności od wielkości instalacji: *80% wysłanej energii dla instalacji o mocy nie wyższej niż 10 kW (1 : 0,8) *70% wysłanej energii dla instalacji o mocy powyżej 10 kW (1 : 0,7) Co ciekawe jako datę wprowadzenia energii definiuje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, co jest korzystne dla prosumenta ponieważ przy dłuższych okresach rozliczeniowych np. półrocznych energia wprowadzona w styczniu, dostępna do wykorzystania jest aż przez 1,5 roku. Z tego względu warto wybierać najdłuższy możliwy okres rozliczeniowy jaki proponuje nam nasz lokalny dystrybutor energii elektrycznej. Najczęściej są to maksymalnie półroczne okresy rozliczeniowe, ale wartość ta różni się w zależności od lokalnego dystrybutora.